1. Co je to vlastně slash?

28. října 2007 v 21:44 | Billy |  Co je Slash
1. Co je to vlastně slash?
Povídka (báseň, román - prostě amatérské literární dílo) o vztahu dvou osob stejného pohlaví. Obvykle jde o chlapce/muže - pokud o dívky/ženy, říká se tomu femslash. Slash tedy tedy NENÍ povídka o sexu Bellatrix se Siriusem nebo Severuse Snapea s Hermionou! Tomu se říká het. Het i slash se sexuální scénou se označují jako SMUT, LEMON, též ADULT atd., existuje pro to tedy hned několik výrazů. Proto není jediný důvod pro het se sexuálním obsahem používat termín slash, i když někdy ho tak můžete také najít!
Ještě jednou prosím, respektujte to: ve slashi musí být vztah osob stejného pohlaví, jinak to není slash.
Občas se můžete setkat i temínem yaoi, sho(u)nen-ai, sho(u)jo-ai, yuri. Pochází z Japonska a opět znamenají literární dílo se vztahem osob stejného pohlaví (shojo-ai a yuri pro dívky). Obvykle půjde o komiks (manga) nebo kreslený film (anime), může však jít také o povídky, pak je to totéž co slash. Některé, zejména americké a francouzské, povídkové servery užívají jen termín yaoi, yaoi/yuri, yaoi/shonen-ai atd. V tomto případě to znamená to totéž co slash - není se třeba trápit hledáním rozdílů, nenajdete je.
Na slashových serverech není třeba nijak zvlášť označovat, že jde o slash (femslash ovšem raději ano, pokud nejde o vysloveně femslashový archiv typu Xenaverze), ale pokud chcete, nikdo vám v tom nebrání. Na neslashových (smíšených) MUSÍ být slash označen jako slash! Aby ho našli ti, co ho milují, a vyhnuli se mu ti, co ho nesnáší. Dejte si na to prosím pozor!
Slash také NENÍ ani povídka o sexu se zvířetem (zoofilii), i když je stejného pohlaví! Pokud tam takový vztah je a je to přesto správně označeno jako slash, je to kvůli přítomnosti jiného slashového páru. Vztah s obří olíhní opravdu není slashový. Určitou výjimkou ovšem může být zvěromág ve zvířecí podobě se zvířatem stejného druhu, třeba Sirius Black se psem. Ale totéž v lidské podobě je opět zoofilie, nikoliv slash! (Mluvím samozřejmě o sexu, asexuální lásky se to netýká, ta je možná v jakékoliv podobě.)
Důležité je také to, co je napsáno za, případně i před, slovíčkem slash. Slash fanfiction znamená, že povídka používá reálie jiného autora a vznikla v rámci určitého fandomu, například Harryho Pottera, Pána prstenů (LOTR), Star Treku, Zkrocené hory atd. Dosah slashe není omezen, může vznikat na cokoliv. Originální slash fanfiction znamená, že povídka obsahuje prostředí jiného autora (třeba Bradavice ve středověku), ale žádnou jeho postavu. Originální slash fiction potom znamená povídku se slashovými vztahy ve zcela vymyšleném (obvykle fantasy nebo scifi) světě, který může být třeba inspirován světem Harryho Pottera, ale nemusíte se řídit jeho reáliemi. Může ale jít také o povídku situovanou do minulosti, staré Řecko, Řím, Egypt, středověk, renesance, baroko... Dokonce i s historickými osobnostmi, jak těmi, které takové vztahy opravdu měli (Alexandr Makedonský, Ludvík XIII.), tak třeba i s těmi, které je určitě neměli, i když to už není právě obvyklé. Existuje dokonce RPS s žijícími osobami: viděla jsem Sadám/Bush, obvyklejší jsou ale slavní zpěváci, herci nebo sportovci. Tam je bezpodmínečně nutné do záhlaví napsat, že jde o fikci, dokonce i kdyby ty osoby byly skutečně homosexuální a žili v páru s osobou, která je v povídce jejím partnerem! (Stejně pravidla platí i pro RHP, het se skutečnými osbami). Další možností je crossover, kdy převedete postavy z jednoho fandomu (nebo i RPS) do druhého, tedy třeba Luciuse Malfoye do Středozemě nebo Nea z Matrixu (Michaela Jacksona, Pavla Vítka) do Bradavic. A konečně AU, kdy si můžete kohokoliv a cokoliv z fandomu přetvořit k obrazu svému, třeba udělat z Hermiony kluka a ze Severuse Snapea jejího spolužáka/partnera rovného věkem. Zní to šíleně, ale výsledek (obvyklé spíš na cizích serverech, čeští autoři jsou velmi nesmělí) může velmi příjemně překvapit. Není třeba se bát využívat fantazii.
Všechno tohle je ale nutné napsat do záhlaví, aby čtenář nebyl zaskočen!
Tvrzení, že jde stejně o fantazii, tak proč třeba nenechat do stejného ročníku chodit s Poberty o šest let staršího Luciuse Malfoye, není ten nejlepší přístup. Ano, je to možné, stejně jako cokoliv jiného. Ale nezapoměňte na to v záhlavní upozornit a doplnit magickou značku AU!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Byl(a) jsi tu??

..Klikni sem..

Komentáře

1 Mahasti Mahasti | Web | 6. srpna 2009 v 12:41 | Reagovat

Jo. A takhle vznikla moje povídka. Kterou hodlám zveřejnit někdy začátkem příštího roku, není ještě dopsaná:)

2 Coach Outlet Store Online Coach Outlet Store Online | E-mail | Web | 1. prosince 2011 v 7:05 | Reagovat

I was very pleased to find this site.I wanted to thank you for this great read!!

3 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 7. března 2012 v 2:52 | Reagovat

Responding to Louis Vuitton Outlet that his Iran policies are too weak,President Obama on Tuesday challenged his opponents to make a case to Louis Vuitton Outlet for a military strike.

4 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 18. srpna 2012 v 5:28 | Reagovat

The best solution is to buy your favorite Chanel bags online! There are many websites and online stores that stock the latest collection of Chanel handbags season and is very convenient in the transaction for your business office. Often you can find the bags at low speed or at a discount.

5 Chanel Bags Chanel Bags | E-mail | Web | 10. října 2012 v 9:56 | Reagovat

Company is very famous for launching iconic designs and every handbag becomes history because women adore this brand’s handbags a lot. Purchasing this brand’s Chanel tote bags is honor for many women because designs are quite sexy and hottie and matched well with your wardrobe dresses.

6 Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet | E-mail | Web | 17. října 2012 v 10:02 | Reagovat

lilingling@wind1017 A good teacher can take a subject and help make it crystal clear to the students. A bad teacher can take that same material and make it impenetrable. Or a bad teacher can devote so little time and effort to preparation that the material presented is intrinsically confusing and disorganized.lilingling@wind1017

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama